• Telefon 0474 334 3181

İlk Yardım

 Ana Sayfa / Sayfalar / Ä°lk Yardım

İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Herhangi bir kazada ya da yaÅŸamı tehlikeye düÅŸüren diÄŸer acil durumlarda, saÄŸlıkgörevlilerinin yardımı saÄŸlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir.
Ä°LK YARDIM UYGULAMASINDA KESÄ°NLÄ°KLE Ä°LAÇ KULLANILMAZ.
İlk Yardımın 3 temel amacı vardır:
YaÅŸamı koruma ve sürdürülmesini saÄŸlama Durumun kötüleÅŸmesini engelleme Ä°yileÅŸmesini kolaylaÅŸtırma
Kaza ve diÄŸer acil durumlarda yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre ÅŸöyle sıralayabiliriz: Ä°lk Yardımı yapan kiÅŸi öncelikle sakin ve telaÅŸsız olmalıdır. Hastayı da sakinleÅŸtirmeli ve etrafta süren bir tehlike olup olmadığını belirlemelidir. Bu arada kendi can güvenliÄŸini de tehlikeye atmamalıdır. Bir yandan, vakit kaybedilmeden, hastanın ya da kazazedenin durumu deÄŸerlendirilerekuygun ilk yardıma baÅŸlanmalı, diÄŸer yandan da çevrede bulunan kiÅŸiler saÄŸlık kuruluÅŸlarına, itfaiye ve güvenlik güçlerine haber vermeleri için organize edilmelidir. Ä°lk müdahalenin ardından hasta en kısa zamanda bir saÄŸlık kuruluÅŸuna Kars Yıldırım 12 Nolu Sıracevizlertırılmalıdır.
Ä°lk Yardımda öncelikle hastanın Soluk yolunun açılması Solunumun düzeltilmesi ve Dolaşımın etkinliÄŸinin saÄŸlanması amaçlanır.